Usunięcie torbieli

Zdarza się, że w wyniku nieprawidłowego rozwoju (wzrostu) zęba lub stanu zapalnego powstaje torbiel – ograniczona przestrzeń wypełniona płynem. Rośnie ona wolno, przez bardzo długi czas nie dając żadnych niepokojących objawów.

torbiel

Na zdjęciu RTG poniżej można zaobserwować torbiel tkanki kostnej o pokaźnych rozmiarach. Istota ta ma własne komórki nabłonka wytwarzające płyn. Wzrost ciśnienia tego płynu sprawia, że torbiel powiększając swoją objętość przyczynia się do zaniku okolicznej tkanki kostnej.

Skuteczną formą leczenia tego typu dolegliwości jest zabieg chirurgiczny – polegający na mechanicznym wyłuszczeniu torbieli łącznie z nabłonkiem, a następnie wypełnieniu otworu w tkance kostnej materiałem kościozastępczym lub kością własną – naturalną. Po zabiegu zaleca się wykonanie badania histopatologicznego usuniętych tkanek wraz z długotrwałą obserwacją.

Jeśli torbiel jest duża wpływa ona bardzo niekorzystnie na tkankę kostną, osłabiając w znacznym stopniu jej wytrzymałość mechaniczną. W skrajnych wypadkach może doprowadzić nawet do złamań, które często stanowią pierwszy objaw kliniczny występowania opisanej wyżej torbieli. Z tego to właśnie powodu jeśli zostanie ona zdiagnozowana (służy do tego pantogram) powinna zostać niezwłocznie usunięta (wyłuszczona) razem z zębem przyczynowym.

torbiel-1