Ozonoterapia

Terapia ozonem należy do metod fizykoterapeutycznych fizykodiagnostyki stomatologicznej. Ten nieinwazyjny i bezbolesny zabieg ma wiele zalet. Przede wszystkim działa antyseptycznie oraz stymulująco na tkanki i powstawanie skrzepu. Ponadto tamuje, odkaża rany oraz niszczy bakterie, wirusy i grzyby, pozostając przy tym nieszkodliwym dla komórek ludzkiego organizmu.

Początki leczenia ozonem sięgają lat 30. XX wieku

Choć po raz pierwszy terapia ozonowo-tlenowa w leczeniu ognisk zapalnych, w tym ropni okołowierzchołkowych, zgorzeli miazgi i paradontozy została zastosowana w 1933 roku, to pierwsze medyczne doniesienia o bakteriobójczych właściwościach ozonu sięgają końca XIX wieku. Szczególne zainteresowanie ozonoterapią rozwinęło się zaś w latach 90. wieku XX, jako całkowicie naturalną metodą eliminacji drobnoustrojów chorobotwórczych, która nie wywołuje skutków ubocznych. W dzisiejszych czasach coraz powszechniejsze staje się ozonowanie krwi w trakcie transfuzji. Również w stomatologii ozonoterapia zagościła już na dobre.

Z czego wynikają lecznicze właściwości ozonu?

 

chemiczny rozpad cząsteczek ozonu

Ozon, czyli tritlen (O3) jest odmianą alotropową tlenu. W temperaturze pokojowej ma postać lekko niebieskiego gazu, wyczuwalnego przy stężeniu 1:600; 15 razy lepiej niż tlen rozpuszcza się w wodzie; jest ponadto jednym z najsilniejszych znanych utleniaczy.

W czasie zabiegów określanych mianem ozonoterapeutycznych, w wyniku rozpadania ozonu, powstaje tlen atomowy, który w połączeniu z wodorem niszczy podwójne wiązania węglowe, co prowadzi do trwałego uszkodzenia membrany komórkowej organizmów niższych, rozlania się cytoplazmy, czyli ich obumarcia. Dziś wiadomo, że procesy te powodowane są przez tlen atomowy, ale nazwa zabiegu nie została zmieniona.

Leczenie ozonem wspomaga lub zastępuje tradycyjne formy leczenia stomatologicznego

Ozon znajduje szerokie zastosowanie w praktyce lekarzy stomatologów specjalizujących się w różnych dziedzinach. W periodontologii umożliwia skuteczne leczenie zapalenia dziąseł, przyzębia, czy kieszonek dziąsłowych. W protetyce eliminuje florę bakteryjną występująca na oszlifowanych zębach. Minimalizuje dzięki temu ryzyko wystąpienia próchnicy pod uzupełnieniami protetycznymi, koronami, mostami i licówkami. W chirurgii stomatologicznej i implantologii zapobiega występowaniu powikłań, przyspiesza gojenie ran powstałych po zabiegach, zahamowuje krwawienie i zmniejsza obrzęki. Z powodzeniem także znajduje zastosowanie w leczeniu zapalenia kości i suchego zębodołu, ropni, przetok i ziarniaków oraz w dezynfekcji replantowanych zębów. Umożliwia ponadto leczenie trudno dostępnych przypadków endodontycznych w zabiegach kanałowych oraz umożliwia dokonanie dezynfekcji na ogół trudno dostępnych miejsc, takich jak kanaliki zębinowe, delta korzeniowa czy kanały boczne.

 

zdjęcie z mikroskopu przedstawiający efekty leczenia ozonem

Oprócz nieprzecenionych właściwości bakteriobójczych i dezynfekujących, ozon dotlenia i odżywia komórki, dzięki czemu poprawia metabolizm tkanek oraz pobudza naturalne zdolności obronne organizmu. Może także być stosowany na otwarte rany.

W naszym gabinecie umożliwiamy Państwu możliwość skorzystania z tej skutecznej i w 100% bezbolesnej metody terapeutycznej. Dysponujemy w tym celu urządzeniem zwanym ozonytronem, które spełnia wszelkie wymogi unijne oraz posiada stosowny certyfikat CE0454, gwarantując tym samym pełne bezpieczeństwo użytkowania.

OzonyTron X – nowoczesne leczenie ozonem

Jest to wprowadzone na rynek po dwuletnich badaniach klinicznych w roku 1999 urządzenie niemieckiej firmy MIO International OZONYTRON GmbH, które swój sukces zawdzięcza generowaniu precyzyjnych dawek silnie reagującego tlenu atomowego, który niszczy drobnoustroje, nie naruszając komórek ludzkiego organizmu. Działanie sondy nie ogranicza się do wytworzenia nadmuchu ozonu, ale wykorzystuje pole magnetyczne, które penetruje pole zabiegowe na głębokość 10 mm w głąb tkanki. Właściwie skalibrowane parametry pola magnetycznego wpływają dodatkowo na procesy regeneracyjne w obrębie tkanek miękkich, przyspieszając ich gojenie. Dzięki temu możliwe jest zmniejszenie ilości zabiegów w porównaniu do innych metod leczenia i wyeliminowanie konieczności zastosowania farmakoterapii.

 

ozonytron urządzenie do leczenia ozonem

Zabieg jest prosty i bezbolesny, w czasie jego trwania pacjent trzyma w dłoni elektrodę bierną, a lekarz zbliża sondę do wymagającej terapii tkanki. Zamknięcie obwodu pola magnetycznego o określonej intensywności powoduje wygenerowanie mikrowyładowania, które rozszczepia cząsteczkę tlenu na cząsteczki tlenu atomowego, niszczącego drobnoustroje. Czas zabiegu kontrolowany jest aktywowanym automatycznie co 10 sekund sygnałem dźwiękowym. Za powtarzalność i precyzję parametrów odpowiada cyfrowy układ mikroprocesorowy. To nowoczesne rozwiązanie gwarantuje skuteczność.