Botoks

Botoks, czyli preparat toksyny botulinowej, która jest najsilniejszą znaną naturalną toksyną, nazywaną potocznie jadem kiełbasianym. Jej śmiertelna dla ważącego 70 kg człowieka dawka wynosi 3 000 j., terapeutycznie podaje się dawki 60-80 j. Jest to więc bezpieczne rozwiązanie stosowane w medycynie od około 30 lat, w szczególności w stanach chorobowych, które charakteryzuje nieprawidłowe napięcie mięśniowe, np.: kurcz powiek, zez, nadmierna spastyczność, tiki nerwowe, a także w leczeniu nadmiernej potliwości czy migreny. Dzięki swoim właściwościom znalazł także zastosowanie w medycynie estetycznej, szybko zyskując dużą popularność. W naszym gabinecie oferujemy Państwu zabieg polegający na iniekcjach botoksu poprawiających estetykę twarzy.

2 ampułki płynnego botoxu

Botoks jako doskonały środek niwelujący zmarszczki

Wprowadzany jest w bardzo niewielkich ilościach do mięśni odpowiadających za powstawanie zmarszczek. Preparat rozlewa się na obszarze o średnicy około 1 cm od miejsca wkłucia i niweluje wyłącznie zmarszczki dynamiczne, czyli zależne od aktywności mięśni twarzy – na przykład zmarszczki mimiczne. Najczęściej preparaty botoksu aplikowane są w 1ednej trzeciej górnej części twarzy, a więc w obszarze obejmującym: czoło, brwi, zewnętrzne kąciki oczu; rzadziej wstrzykuje się je w niższych okolicach obejmujących usta, brodę czy szyję.

Działanie botoksu polega na zablokowaniu przekaźnictwa nerwowo-mięśniowego, w efekcie czego następuje rozluźnienie mięśni, a następnie spłycenie powstałych wcześniej zmarszczek. W rezultacie twarz wygląda młodziej, jest zrelaksowana i wypoczęta. Dodatkowo zabieg przeciwdziała powstawaniu kolejnych zmarszczek mimicznych.
naturalne zmarszczki u psa znanej rasy
Botoks stosujemy przede wszystkim do likwidowania takich problemów estetyczne jak:

 • poziome linie czoła,
 • pionowe zmarszczki czoła,
 • kurze łapki,
 • zmarszczki nasady nosa,
 • fałdy nosowo-wargowe,
 • zmarszczki wokół ust,
 • zmarszczki na brodzie i szyi.

Zabieg z botoksem jest szybki i niemalże bezbolesny

Przebieg: botoks podawany jest iniekcyjnie podskórnie w kilku oczyszczonych i odtłuszczonych miejscach twarzy. Niewielkie dawki zostają dokładnie określone dla każdego pacjenta, dzięki czemu zabieg jest w pełni bezpieczny. Aplikacja preparatu trwa około 20 minut. Zabieg nie wymaga znieczulenia miejscowego, bowiem ból towarzyszący wstrzyknięciom jest minimalny, porównywalny do ugryzienia komara. U pacjentów bardzo wrażliwych na ból możliwe jest zastosowanie przed zabiegiem maści znieczulającej Emla lub okładu z lodu. Zalecane są one także po zakończeniu procedury zabiegowej, by uniknąć powstawania siniaków.

Możliwości: doskonałe efekty przynosi zastosowanie toksyny butulinowej typu A z wypełniaczami na bazie kwasu hialuronowego – możliwości takie należy jednak przedyskutować z lekarzem.
wstrzyknięcie botoksu na twarz
Zalecenia pozabiegowe: zabieg z użyciem botoksu nie wymaga rekonwalescencji. Jedynie w ciągu około 4 godzin po zabiegu nie należy się kłaść ani pochylać głowy do dołu, a przez 24 godziny unikać masażu w miejscach aplikacji, różnicy ciśnień oraz spożywania alkoholu i palenia tytoniu.

Przejściowe efekty niepożądane: ewentualne niepożądane efekty są krótkotrwałe i przemijają po kilku dniach (np. delikatne zaczerwienienie, niewielki obrzęk czy uczucie mrowienia w okolicy iniekcji). Zabieg nie powoduje trwałych blizn czy tez uszkodzeń skóry.

Pierwsze efekty widoczne są po 2-3 dniach, zaś najlepiej widać je po upływie tygodnia. Są one jeszcze intensywniejsze, jeśli zabiegi są powtarzane – każda kolejna iniekcja wydłuża utrzymywanie się efektów. Można się im poddawać 2-3 razy w roku w odstępach nie krótszych niż 4 miesiące.

Trzeba w tym miejscu wspomnieć o powikłaniu w postaci przemijającego opadania powiek. Może się ono pojawić po podaniu botoksu za blisko oka lub wtedy, kiedy podano preparat o nieprzewidywalnym rozprzestrzenianiu powyżej 1 cm. W takich przypadkach powieki opadają 1-2 mm w okresie 2-6 tygodni.

Botox marki Allergan

Botox jest handlową nazwą preparatu botoksu wyprodukowanego przez, znaną na rynku od lat 50. XX wieku, firmę Allergan. Produkty z jej logo są dokładnie przebadane klinicznie i dopuszczone do użytku medycznego na całym świecie. Naturalnie nie jest to jedyna toksyna botulinowa, którą można stosować w medycynie estetycznej. Tańsze zamienniki mogą różnić się działaniem, jakością toksyny czy przewidywalnością działania. O tym, jaki preparat botoksu zostanie użyty, decyduje lekarz.

Przeciwwskazania do zabiegów z botoksem

Nie zaleca się przeprowadzania zabiegów u osób bardzo młodych, u których nie wykształciły się zmarszczki dynamiczne oraz u osób po 65 roku życia, na twarzach których dominują zmarszczki statyczne – w ich przypadku podanie botoksu nie przyniesie efektu kosmetycznego. Ze względu na stan zdrowia do przeciwwskazań zalicza się:
wstrzykiwanie botoxu na czoło pacjenta

 • uczulenia, alergie, nadwrażliwość na toksynę otulinową;
 • ciążę, okres karmienia,
 • stany zapalne skóry, wypryski w obrębie pola zabiegowego,
 • choroby mięśni,
 • stwardnienie rozsiane,
 • zaburzenia połączeń nerwowo-mięśniowych (zespół Lamberta-Eatna, miastenia gratis)
 • padaczkę,
 • zaburzenia krzepnięcia krwi,
 • stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych oraz leków rozrzedzających krew (jak aspiryna, acenokumarol), immunosupresantów (cyklosporyna), aminochinolonów, aminoglikozydów, tubokuraryny, pankuronium, galaminy – po konsultacji z lekarzem prowadzącym należy je odstawić ok. 7 dni przed zabiegiem.

Możliwe nietypowe reakcje organizmu

 • Wytworzenie przeciwciał prowadzące do wystąpienia reakcji uczuleniowej może mieć miejsce tylko w przypadku stosowania toksyny otulinowej w dużych dawkach (więcej niż 300 j. miesięcznie). Podaje się wtedy Iopidine – antidotum w postaci doustnych kropli.
 • Mało prawdopodobne, ale możliwe jest wystąpienie odporności na wielokrotnie stosowaną toksynę botulinową, czego skutkiem jest brak zauważanych efektów zabiegu.

szczęśliwa kobieta wracająca z zakupów

Kontakt

STOMATOLOGIA Marcin Pietrzycki
ul. Kosmiczna 13/1
59-220 Legnica
Tel: (76) 8524 999

Wizyta

Umów się już dziś na wolny termin z lekarzem medycyny estetycznej

Marek Łuciuk
(rejestracja telefoniczna 601 14 12 99)
terminy indywidualne