Leczenie nadpotliwości botoksem

Botoks jest obecnie wykorzystywany nie tylko jako preparat do walki z oznakami starzenia się skóry twarzy. Znalazł on także zastosowanie w leczeniu nadpotliwości. Według statystyk leczenie tego schorzenia za pomocą preparatu zawierającego botoks jest skuteczne u 80% pacjentów. Dlatego jest to obecnie jedna z najczęściej polecanych i powszechnie stosowanych metod leczenia tej nieprzyjemnej dolegliwości.

mężczyzna z nadpotliwością pod pachami

Jak działa botoks w przypadku nadpotliwości?

Wskutek podskórnego wstrzyknięcia niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A (znanej powszechnie jako botoks) uzyskiwanej z bakterii Clostridium botulinum, dochodzi do blokady połączeń nerwowych, które zaopatrują gruczoły wydzielania zewnętrznego, co powoduje zahamowanie wydzielania przez nie potu. Blokada ta utrzymuje się przez okres od 6 do 12 miesięcy. Po upływie tego czasu wytwarzają się nowe zakończenia nerwowe, które zastępują te wcześniej zablokowane. Tak długo także utrzymuje się efekt leczenia.

Jak przebiega zabieg podania toksyny botulinowej?

Zabieg jest poprzedzony dokładnym wywiadem mającym na celu określenie pola nadmiernej potliwości. W zdecydowanej większości przypadków miejsca wymagające wstrzyknięcia toksyny botulinowej pokrywają się z widocznymi kropelkami potu. Niekiedy jednak precyzyjne zidentyfikowanie tego obszaru jest utrudnione. Wówczas stosuje się test jodowo-skrobiowy (znany jako test Minora), który polega na zaaplikowaniu jodyny w postaci iniekcji w miejsca, na których podejrzewa się podwyższone wydzielanie potu; następnie posypuje się je skrobią ziemniaczaną. Po kilkunastu sekundach problematyczne miejsca ulegają stopniowemu zaczernieniu. Przy pomocy specjalnego roztworu np. fioletu gencjany, dzieli się je wówczas na kwadraty o wymiarach około 1. 5 cm x 1. 5 cm. Właściwa iniekcja odbywa się poprzez podskórne podanie w każdy wydzielony kwadratowy obszar niewielkiej ilości toksyny botulinowej. Zabieg trwa kilkanaście minut i nie wymaga rekonwalescencji.

Ból odczuwany podczas jego wykonywania jest minimalny; przy Niskom progu bólu możliwe jest wcześniejsze podanie znieczulenia miejscowego. Zawsze jest ono podawane w przypadku zabiegów wykonywanych na rękach i stopach. Efekt obserwowany jest po kilku – kilkunastu dniach i utrzymuje się przez kilka miesięcy, a w przypadku pach nawet do roku. Zabieg może być powtarzany.

Przeciwwskazania do zabiegu leczenia nadpotliwości botoksem

Do względnych przeciwwskazań należą zaburzenia krzepnięcia krwi oraz przyjmowanie leków antykoagulacyjnych (np. aspiryny).

Natomiast do tych, które bezwzględnie wykluczają leczenie należą:

 • okres ciąży i laktacji,
 • zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego (zespół Lamberta Eatona, miastenia gravis),
 • nadwrażliwość na składniki preparatu (albuminy),
 • miejscowe infekcje skóry,
 • stosowanie poniższych leków oraz okres do 1 tygodnia od ich odstawienia:
  • D-penicylamina (Cuprenil),
  • aminoglikozydy (streptomycyna, gentamycyna, amikacyna, kanamycyna itp.),
  • cyklosporyna,
  • aminochinolony (chlorochina, hydroksychlorochina),
  • sukcynylocholina,
  • tubokuraryna, pankuronium, salamina,
  • linkomycyna, tetracyklina, polimyksyna.

Zapraszamy do naszego gabinetu znajdującego się na ul. Kosmicznej 13/1 w Legnicy– tu możemy profesjonalnie rozwiązać Państwa problemy z nadpotliwością, poprawiając komfort Państwa codziennego życia.

Kontakt

STOMATOLOGIA Marcin Pietrzycki
ul. Kosmiczna 13/1
59-220 Legnica
Tel: (76) 8524 999

Wizyta

Umów się już dziś na wolny termin z lekarzem medycyny estetycznej

Marek Łuciuk
(rejestracja telefoniczna 601 14 12 99)
terminy indywidualne