Leczenie dziąseł

Zapalenie dziąseł oraz paradontoza należą do najczęściej występujących chorób dziąseł. Te przewlekłe bakteryjne infekcje są poważnym problemem, ponieważ powodują utratę kości utrzymującej zęby, co z upływem czasu może doprowadzić do utraty uzębienia. Dysponujemy jednak metodami, które pozwalają temu przeciwdziałać.

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w naszym gabinecie nie tylko leczymy z powodzeniem choroby dziąseł, ale także instruujemy, w jaki sposób dbać o higienę jamy ustnej, aby zminimalizować ryzyko wystąpienia oraz nawrotu tych chorób.

Leczenie dziąseł w przypadku zauważenia objawów paradontozy

narzędzia pracy stomatologaZapalenie dziąseł powoduje płytka bakteryjna dostrzegalna na zębach jako biały osad. Pojawia się ona wskutek nieprawidłowego szczotkowania zębów. Dolegliwości bólowe towarzyszące temu schorzeniu są niewielkie bądź nie ma ich w ogóle. Towarzyszy mu zaczerwienienie dziąseł oraz ich krwawienie podczas szczotkowania zębów. Objawy te są jednak często bagatelizowane, co prowadzi do pogłębienia się stanu zapalnego. Z tego powodu w wielu przypadkach pacjenci trafiają do gabinetu dentystycznego w chwili, w której choroba zdążyła się już rozwinąć.

Nieleczone zapalenie dziąseł może prowadzić do paradontozy. Gromadząca się bowiem płytka bakteryjna i kamień nazębny wnikają poniżej dziąsła, powodując zainfekowanie kieszonek dziąsłowych oraz w konsekwencji zaniki kości i dziąsła skutkujące stopniową utratą zębów – w wyniku zniszczenia ich struktur podporowych. Postęp paradontozy można zatrzymać, jednak w tym celu konieczne jest szybkie wdrożenie odpowiedniego leczenia stomatologicznego.

Co obejmuje skuteczne leczenie dziąseł?

Leczenie zmienionego chorobowo dziąsła polega na dokładnym usunięciu złogów nad- i poddziąsłowych z polerowaniem zębów (tzw. scaling) oraz na oczyszczeniu powierzchni korzeni z kamienia, oczyszczeniu kieszeni dziąsłowych oraz wygładzeniu powierzchni korzeni (tzw. kiretaż zamknięty). Bardzo ważna jest także weryfikacja i regularna kontrola jakości oraz szczelności plomb, a także ogólnego stanu uzębienia. Jeżeli wskutek zaawansowanego postępu choroby powyżej opisane leczenie nie jest wystarczające dla zatrzymania stanu chorobowego, konieczne staje się wykonanie zabiegów z pogranicza chirurgii stomatologicznej. Niezależnie jednak od rodzaju podjętego leczenia, zawsze konieczne jest zachowanie prawidłowej higieny jamy ustnej, ponieważ prawidłowe szczotkowanie zębów pozwala uchronić przed nawrotem choroby.

Kontakt

STOMATOLOGIA Marcin Pietrzycki
ul. Kosmiczna 13/1
59-220 Legnica
Tel: (76) 8524 999

Wizyta u lekarza periodontologa

Umów się już dziś na wolny termin z naszym lekarzem periodontologiem:

Mirosława Pietrzycka
(rejestracja telefoniczna 693 403 657)
wtorek 12.00 – 18.00
środa 12.00 – 18.00

Marcin Pietrzycki
(rejestracja telefoniczna 601 14 12 99)
poniedziałek 8.00 – 14.00
wtorek 11.00 – 19.00
środa 11.00 – 19.00
czwartek 15.00 – 21.00

Szymon Baciński
(rejestracja telefoniczna 601 14 12 99)
poniedziałek 15.00 – 21.00
czwartek 8.00 – 14.00
piątek 15.00 – 21.00