Periodontologia

Periodontologia to dziedzina stomatologii zajmująca się leczeniem błony śluzowej jamy ustnej oraz chorób tkanek otaczających ząb, czyli dziąseł i kości zwanych łącznie przyzębiem. Obejmuje również swoimi działaniami problemy związane z estetyką dziąseł takie jak: plastyka dziąseł, kości wyrostka czy leczenie recesji dziąseł.

W periodontologii bardzo ważna jest odpowiednia higiena jamy ustnej

periodontologiaPodstawowym warunkiem skuteczności wdrożonego leczenia periodontologicznego jest eliminacja czynnika bakteryjnego, który wpływa destrukcyjnie na tkanki przyzębia. Służą temu profesjonalne zabiegi higieniczne wykonywane w gabinecie stomatologicznym takie jak:

  • usunięcie kamienia nazębnego,
  • wygładzenie powierzchni korzeni oraz
  • piaskowanie zębów.

Bardzo ważne jest także utrzymanie odpowiedniej higieny jamy ustnej, bowiem wskutek nieprawidłowo wykonywanych domowych zabiegów higienicznych, bądź ich braku, dochodzi do rozwoju czynnika bakteryjnego, odpowiadającego za rozwój stanów chorobowych przyzębia. Dlatego przykładanie uwagi do skrupulatnego szczotkowania zębów, regularne stosowanie płukanek przeciwbakteryjnych oraz nici dentystycznych, pozwala skutecznie zapobiegać chorobom przyzębia.

Kiedy periodontologia to za mało

Leczenia chirurgicznego wymagają takie przypadki, w których – wskutek wieloletniego rozwijania się stanu chorobowego – doszło do zaniku kości i dziąsła. Wówczas konieczne jest chirurgiczne odtworzenie zniszczonych tkanek: kości i struktur stanowiących podporę dla zęba.

Należy pamiętać o tym, że skutków paradontozy nie można cofnąć, ale można zahamować postęp choroby. Dlatego niewłaściwe jest powszechnie panujące przekonanie o tym, że parodontoza zawsze i bezwzględnie prowadzi do utraty uzębienia. Nieleczona, owszem – tak, ale gdy zareagujemy na czas i niezwłocznie po zauważeniu jej objawów zgłosimy się do stomatologa, możemy uchronić się przed utratą uzębienia.

Osiągnięcia periodontologii pozwalają na zachowanie zdrowego uśmiechu przez wiele lat

W naszym gabinecie w Legnicy oferujemy Państwu możliwość objęcia kompleksowym leczeniem periodontologicznym, począwszy od instruktażu higieny jamy ustnej, poprzez zabiegi skalingu (usuwaniu kamienia) i kiretażu zamkniętego (polegającego na oczyszczeniu z bakterii korzeni zęba oraz kieszeni dziąsłowych), poprzez laseroterapię i ozonoterapię, aż po ingerencje chirurgiczne na tkankach przyzębia, konieczne przy bardziej zaawansowanych stanach chorobowych.

Paradontoza w praktyce ogólnomedycznej

Choroby przyzębia należy bezwzględnie leczyć – niezbicie udowodniono związek paradontozy z udarem, zawałem, miażdżycą, poronieniem lub zaburzeniem rozwoju ciąży i wieloma innymi poważnymi schorzeniami. Stosowane obecnie techniki stomatologiczne umożliwiają zatrzymanie procesu chorobowego i tym samym uratowanie naturalnych zębów, których nie zastąpi najlepiej nawet wykonane uzębienie zastępcze. Dlatego też zachęcamy Państwa do odbywania regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym, aby na bieżąco kontrolować stan uzębienia oraz na czas wdrożyć leczenie.

Kontakt

STOMATOLOGIA Marcin Pietrzycki
ul. Kosmiczna 13/1
59-220 Legnica
Tel: (76) 8524 999

Wizyta u lekarza periodontologa

Umów się już dziś na wolny termin z naszym lekarzem periodontologiem:

Mirosława Pietrzycka
(rejestracja telefoniczna 693 403 657)
wtorek 12.00 – 18.00
środa 12.00 – 18.00

Marcin Pietrzycki
(rejestracja telefoniczna 601 14 12 99)
poniedziałek 8.00 – 14.00
wtorek 11.00 – 19.00
środa 11.00 – 19.00
czwartek 15.00 – 21.00

Szymon Baciński
(rejestracja telefoniczna 601 14 12 99)
poniedziałek 15.00 – 21.00
czwartek 8.00 – 14.00
piątek 15.00 – 21.00