Hemisekcja

zdjęcie RTG zębaHemisekcja to zabieg polegający na przecięciu zęba trzonowego (o wielu korzeniach) na połowę, po czym usunięciu połowy jego korony razem z jednym z korzeni ze zdiagnozowanym stanem zapalnym. Technicznie wygląda to w ten sposób iż, ząb jest leczony wcześniej  kanałowo, po czym przecina się go wiertłem, a następnie usuwa korzeń przy którym zaobserwowano zmianą zapalną w tkance kostnej.

Radisekcja, radektomia, zwana inaczej amputacją korzenia, to usunięcie jednego całego korzenia zęba trzonowego wielokorzeniowego do trifurkacji ewentualnie bifurkacji bez naruszenia korony tego zęba. Zabieg ten wykonuje się w momencie, kiedy nie ma możliwości pozostawienia korzenia, a sam ząb jest konieczny, by wykonać dalsze leczenie protetyczne.

Zaletą tego zabiegu jest fakt, że zdrowa część zęba pozostaje w kości i po wygojeniu się rany pozabiegowej, śmiało może być wykorzystana jako filar pod koronę stomatologiczną, czy też most protetyczny.

Przedstawione wyżej zdjęcie RTG to dolna szóstka oraz siódemka po dokonanym zabiegu hemisekcji. Korzenie dalsze obu zębów są filarami protetycznymi dla tzw. mostu jednobrzeżnego.