Pierwsze objawy chorób dziąseł i przyzębia bywają często lekceważone. Dzieje się tak dlatego, że na początku, schorzenia te nie powodują zwykle dolegliwości bólowych. Należy jednak pamiętać, że nieleczone problemy z dziąsłami i przyzębiem potrafią w konsekwencji doprowadzić do wielu poważniejszych schorzeń, które oprócz jamy ustnej mogą dotknąć również ważne narządy wewnętrzne.
Powikłaniem związanym z nieleczonymi ogniskami zapalnymi znajdującymi się w dziąsłach może być między innymi rozwój choroby wrzodowej żołądka, chorób nerek i układu oddechowego, a nawet zapalenie rogówki, bądź siatkówki w oku. Zaniedbanie stanu dziąseł może doprowadzić również do zapalenia wsierdzia.
Leczenie dziąseł należy podjąć zaraz po zauważeniu niepokojących objawów.
Jak rozpoznać choroby dziąseł i przyzębia?
Pierwszym symptomem, który powinien skłonić Cię do poszukiwania pomocy u specjalisty jest krwawienie, które możesz zauważyć podczas codziennego mycia zębów. Jeśli powtarza się ono często, może to świadczyć o tym, że pod Twoimi dziąsłami występuje stan zapalny, który bez wdrożenia odpowiedniego leczenia będzie się rozwijał. Innymi objawami, jakie możesz u siebie zaobserwować, jest zmiana zabarwienia dziąseł, ich nadwrażliwość lub swędzenie, czy pieczenie.
Nie łudź się, że wystarczy tutaj zmiana pasty i szczoteczki do zębów. Tego typu działania mogą jedynie wspomóc specjalistyczne leczenie stomatologiczne.
Jakie metody wykorzystywane są w leczeniu dziąseł i przyzębia?
Choroby dziąseł i przyzębia spowodowane są zwykle przez bakterie tworzące na zębach powłokę zwaną płytką lub kamieniem nazębnym. Aby wyeliminować przyczynę tych schorzeń, w pierwszej kolejności należy tego typu osady usunąć.
- Usunięcie kamienia nazębnego inaczej nazywane jest skalingiem. Obecnie zabieg ten wykonywany jest przy pomocy skalera ultradźwiękowego, w związku z czym nie jest bolesny.
- Dla uzupełnienia efektu tego leczenia, warto zdecydować się również na piaskowanie, które pozwoli na usunięcie wszelkich osadów, których nie udało się do końca wyeliminować podczas skalingu.
- Jeśli choroba przyzębia doprowadziła do powstania stanu zapalnego w kieszonkach dziąsłowych, prawdopodobnie konieczne będzie ich oczyszczenie w czasie zabiegu kiretażu. Przeprowadzając go dentysta chirurg nacina płat dziąsła, pod którym znajduje się zainfekowana kieszonka, a następnie dokładnie oczyszcza ten obszar. Następnie zamyka leczone dziąsło i zakłada specjalne szwy oraz opatrunek. Czasami podczas zabiegu okazuje się, że pod leczonym miejscem wystąpił znaczny ubytek tkanki kostnej, wówczas konieczna może okazać się także odbudowa kości.
Leczenie dziąseł i przyzębia można wspomóc także ozonoterapią. Ta forma terapii, dzięki aplikacji ozonu pomaga zniszczyć bakterie powodujące stan zapalny. Więcej o leczeniu ozonem przeczytasz w innym naszym wpisie.
Mieszkańcy Legnicy, którzy walczą z chorobami przyzębia mogą skorzystać z pomocy specjalistów w naszym gabinecie, gdzie oferujemy nie tylko najnowocześniejsze metody leczenia, ale też służymy rzetelną i fachową poradą. W Galerii znajdują się opisy przeprowadzanych przez nas zabiegów, a na naszym blogu ciekawostki stomatologiczne – zapraszamy do lektury.