Kości żuchwy pełnią bardzo ważną rolę w utrzymaniu prawidłowego stanu naszej jamy ustnej. Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, że z czasem mogą one ulec zanikowi. O tym, że w pewnych miejscach ich struktura została osłabiona, dowiadujemy się zwykle podczas przygotowania do wszczepienia implantów zębowych, o którym można przeczytać na naszej stronie.
Kiedy kość w szczęce może ulec zniszczeniu?
Kości szczęk i żuchwy ulegają zanikowi w kilku sytuacjach.
- Najczęściej dzieje się tak przez brak zębów. W miejscu, w którym ich nie ma, kość nie jest stymulowana, w związku z tym „organizm uznaje”, że kość ta jest mu niepotrzebna i przestaje ją należycie odżywiać.
- Kolejną przyczyną, dla której kość w szczęce może ulec atrofii, jest nieleczona choroba przyzębia. Bakterie powodujące długotrwały stan zapalny rozprzestrzeniają się i niszczą otaczające tkanki – o chorobach przyzębia przeczytać będzie można w kolejnym naszym wpisie.
- Warto zaznaczyć również, że zanik kości może być również skutkiem urazów kości lub brutalnego usuwania zębów.
Jakie są wskazania do przeprowadzenia sterowanej regeneracji kości?
Odbudowa kości jest konieczna w ramach przygotowania do implantów. Jeśli chcemy uzupełnić brakujące zęby implantami, musimy mieć świadomość, że aby mogły się one trwale utrzymać, potrzebują solidnego oparcia. Taką podporę może zapewnić jedynie kość. Kiedy zabraknie jej w miejscu, w którym zostanie wszczepiony implant, nie będzie mógł się on dobrze osadzić.
Zanik kości żuchwy może spowodować też inne konsekwencje. Jeśli ulegną one zanikowi w wyniku rozwoju choroby przyzębia, doprowadzi to do rozchwiania i utraty zębów. Oprócz tego skutkiem ich atrofii mogą być także zmiany w wyglądzie twarzy.
Jak przebiega stomatologiczny zabieg odbudowy kości?
Na początku dentysta chirurg wykonuje precyzyjne nacięcie w dziąśle, pod którym zanikła kość. Następnie wprowadza tam specjalną substancję, która pobudza tkankę kostną do regeneracji. Zazwyczaj odbudowuje się ona po upływie około 6 miesięcy.
Zaleca się Pacjentowi, aby przez kilka najbliższych dni nie przyjmował żadnych twardych posiłków i przez okres około tygodnia unikał wysiłku fizycznego. Należy również pamiętać, żeby tuż po zabiegu, przez około dwie godziny, utrzymywać zagryziony opatrunek stomatologiczny oraz do końca dnia przykładać lód w miejsce ingerencji stomatologicznej.
Nasz gabinet stomatologiczny w Legnicy oferuje odbudowę kości najnowocześniejszymi metodami, co gwarantuje maksymalnie komfortowy przebieg całej procedury oraz jej całkowite powodzenie.