Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

Na czym polega leczenie kanałowe zęba?

by , 26 lipca 2016

Kiedy po raz pierwszy usłyszymy od swojego dentysty o tym, że nasz ząb kwalifikuje się do leczenia kanałowego, zwykle zastanawiamy się, co to właściwie znaczy i dlaczego nie wystarczy założenie zwykłej plomby?

Kiedy wskazane jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe najczęściej konieczne jest wtedy, gdy zmiany próchnicowe, które pojawiły się w zębie, są tak zaawansowane, że bakterie je wywołujące dotarły już do miazgi zęba i ją zakaziły. W takiej sytuacji pojawia się zwykle silny ból, który motywuje nas do poszukiwania pomocy u stomatologa.

W przypadku tak rozległego zainfekowania próchnicą, najczęściej do wyboru są dwa wyjścia:

  • pierwsze z nich to usuwanie zepsutych zębów, czyli ekstrakcja,
  • alternatywą jest uratowanie ich dzięki poddaniu się leczeniu kanałowemu. Obecnie przebiega ono niemal bezboleśnie, a w wielu przypadkach wystarczy nawet jedna wizyta u dentysty, aby wyleczyć ząb w ten sposób.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, na czym polega leczenie kanałowe i jak ono wygląda, w tym tekście znajdziesz odpowiedzi na wszystkie swoje pytania.

Jak leczymy zęby kanałowo?

Pierwszą i niezwykle ważną czynnością, jaką  dentysta musi wykonać przed rozpoczęciem tego typu leczenia, jest zrobienie zdjęcia RTG zepsutego zęba. To m.in. na jego podstawie stomatolog dokonuje oceny stanu zniszczeń w zębie i decyduje, czy w danym przypadku konieczne jest leczenie kanałowe pod mikroskopem.

Stosowane jest ono zwykle w zębach o dość skomplikowanej budowie, w których dokładne oczyszczenie kanałów zębowych z zainfekowanej miazgi może być niemożliwe bez użycia specjalistycznego mikroskopu. Narzędzie to pozwala dokładniej usunąć bakterie i martwą miazgę z całego zęba. Oprócz tego, dzięki niemu całą procedurę leczniczą można przeprowadzić w ciągu jednej wizyty. Wykonując taki zabieg, stosujemy nowoczesne środki znieczulające, dlatego nasi Pacjenci nie muszą obawiać się bólu.

Leczenie podzielone na etapy może się odbyć już w czasie jednej wizyty

  • Pierwszym etapem leczenia kanałowego, czyli inaczej mówiąc endodontycznego, jest otwarcie komory zęba i dotarcie do zainfekowanej, martwej miazgi.
  • leczenie kanałowe zęba u kobiety siedzącej na foteluW kolejnej fazie dentysta opracowuje kanały zęba, czyli oczyszcza je z zakażonych tkanek i bakterii. Ta część leczenia trwa zwykle najdłużej i u niektórych osób może budzić pewne obawy,  gdyż wiąże się z koniecznością ingerencji w ząb specjalistycznymi narzędziami dentystycznymi.
  • Po oczyszczeniu i osuszeniu kanałów następuje wypełnienie ich naturalnym materiałem zwanym gutaperką oraz specjalistycznym uszczelniaczem.
  • Aby efekt leczenia kanałowego był trwały, niezbędna jest również profesjonalna odbudowa zęba, który był leczony.

W kolejnym wpisie zajmiemy się powszechną chorobą zębów, jaką jest próchnica. Zajrzyjcie, by dowiedzieć się, jak sobie z nią radzimy w gabinecie stomatologicznym Pietrzyckich w Legnicy.