Próchnica jest bardzo groźną chorobą. Niestety niewiele osób zdaje sobie sprawę, jak ważne jest utrzymanie prawidłowego stanu jamy ustnej. Konsekwencją nieleczenia zepsutych zębów może być nie tylko konieczność przeprowadzenia leczenia kanałowego pod mikroskopem, czy usunięcia zęba, ale również poważne choroby rzutujące na funkcjonowanie całego organizmu.
Bardzo często, ze strachu przed wizytą u dentysty, wiele osób bagatelizuje różnego rodzaju dolegliwości związane z próchnicą zębów czy też chorobami dziąseł i przyzębia. Jeśli Ty również należysz do grona tych osób, powinieneś zdać sobie sprawę, że leczenie zębów, dziąseł, czy przyzębia jest nieuniknione. Warto pokonać swoje lęki, gdyż obecnie wizyta u stomatologa nie musi wcale oznaczać wielu nieprzyjemnych godzin spędzonych na fotelu dentystycznym.
Jak powstaje próchnica?
Za powstanie próchnicy odpowiedzialne są bakterie bytujące w jamie ustnej, posiadające zdolność do przekształcania cukrów z pożywienia w kwasy uszkadzające szkliwo i inne tkanki zęba. Bakterie te mocno przylegają do zębów, tworząc nieestetyczny żółty osad, potocznie nazywany płytką nazębną, na bazie której tworzy się kamień nazębny. Aby uniknąć namnażania tych groźnych mikroorganizmów, nie wystarczy jedynie regularne szczotkowanie zębów dwa razy dziennie. Warto raz na jakiś czas wybrać się do dentysty na profesjonalne usunięcie kamienia nazębnego.
Konsekwencje nieleczonej próchnicy
Jedną z najbardziej znanych konsekwencji próchnicy jest znacznego stopnia uszkodzenie zęba. Jeśli dojdzie do zniszczenia miazgi, zwykle koniecznością staje się leczenie kanałowe pod mikroskopem.
Niestety, nie każdy ząb można uratować w ten sposób. Niektóre mogą zostać tak zniszczone w wyniku działania bakterii, że jedynym wyjściem staje się ich usunięcie.
Warto również pamiętać, że po usunięciu ubytków, powinniśmy zdecydować się na uzupełnienie brakujących zębów. Zaniechanie tego może skutkować między innymi zanikiem kości żuchwy w miejscu, gdzie znajduje się dziura po zębie. Mieszkańcy Legnicy poszukujący pomocy specjalisty w tym zakresie mogą udać się do naszego gabinetu, w którym swoje usługi świadczy doświadczony dentysta chirurg i implantolog.
Nieleczona próchnica może oddziaływać także na cały organizm. Bakterie, które niszczą zęby oraz powodują choroby przyzębia w prosty sposób mogą przedostać się do krwi, a wraz z nią dotrzeć do wielu narządów wewnętrznych i spowodować w nich szkodliwe zmiany zapalne. Uszkodzone w ten sposób mogą zostać na przykład: płuca, nerki, stawy, a nawet serce. Czasem może dojść także do powstania zakażenia całego organizmu, czyli sepsy lub też zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych.
Próchnica to poważna sprawa. W naszym legnickim gabinecie stomatologicznym dysponujemy jednak metodami, by sobie z nią skutecznie i bezboleśnie radzić.
W kolejnym wpisie opowiemy, jak wykorzystujemy w leczeniu próchnicy oraz chorób przyzębia ozonoterapię.