Dobrodziejstwa ozonoterapii

Dobrodziejstwa ozonoterapii

by , 9 sierpnia 2016

Szybkie i bezbolesne leczenie próchnicy bez konieczności ingerencji wiertła dentystycznego, to marzenie wielu osób. W pewnych przypadkach jest ono możliwe do zrealizowania już dzisiaj. Stało się tak dzięki odkryciu ozonu i jego właściwości antyseptycznych oraz regeneracyjnych. Ozonoterapia obecnie bywa wykorzystywana do leczenia ubytków spowodowanych przez rozwój bakterii w jamie ustnej.

W przypadku niewielkich zmian, terapia ozonem umożliwia usunięcie mikroorganizmów powodujących próchnicę zębów, co oznacza uniknięcie borowania. A w przypadku, kiedy ząb został zniszczony przez próchnicę w dużym stopniu, leczenie ozonem posłuży do odkażenia jego wewnętrznych tkanek i będzie miało charakter wspomagający.

Kiedy stosujemy leczenie ozonem?

Leczenie ozonem doskonale sprawdza się w terapii różnych zmian zapalnych w jamie ustnej. Może być ono doskonałą alternatywą dla tradycyjnego, nieprzyjemnego procesu leczenia zębów u dzieci, u których zmiany próchnicze nie posunęły się daleko.

  • Ozon, dzięki aktywacji procesu rozpadu tlenu, doskonale niszczy wszelkie bakterie,warstwa ozonowa ziemi wirusy i grzyby. Właśnie dlatego ozonoterapia umożliwia dokładne oczyszczenie tkanek zębowych z destrukcyjnych bakterii powodujących w zębach ubytki.
  • Ozonoterapia jest również doskonałą metodą wspomagającą leczenie dziąseł i przyzębia. Ozon, w kontakcie z zainfekowanymi tkankami, nie tylko oczyszcza je ze szkodliwych bakterii, ale również przyspiesza i usprawnia ich regenerację.
  • Zastosowanie ozonu w leczeniu kanałowym umożliwia dokładne oczyszczenie i zdezynfekowanie kanałów. Gaz ma tę zaletę, że może precyzyjnie rozprzestrzenić się w każdym, nawet najmniejszym, zakamarku zęba i go dokładnie oczyścić.
  • W naszym legnickim gabinecie ozonoterapia stosowana jest także podczas zabiegów implantologicznych, takich jak odbudowa kości, czy wszczepienie implantów. Zaaplikowanie ozonu na przeszczepiony materiał usuwa z niego wszelkie bakterie i zapobiega powikłaniom zapalnym. Gaz ten zastosowany w  miejscu wszczepienia śrub implantacyjnych, doskonale aktywuje procesy regeneracyjne i przyspiesza gojenie się ran, a także zapobiega obrzękom i innym powikłaniom.

Jak przebiega ozonoterapia?

Ozonoterapia wykonywana jest przy pomocy nowoczesnego urządzenia o nazwie Ozonytron X. To właśnie dzięki niemu, w naszym legnickim gabinecie stomatologicznym, przeprowadzamy zabiegi przyjazne dla Pacjenta. Najpierw lekarz dentysta odpowiednio ustawi generator ozonu, a następnie poda Ci do ręki tak zwaną elektrodę bierną.

Ozon zostanie wygenerowany i dostarczony do chorych tkanek w momencie, gdy stomatolog zbliży specjalną sondę do zmienionych miejsc. Metoda ta jest nieporównywalna do żadnej innej techniki stomatologicznej.

Następnym razem przeczytacie o równie innowacyjnym zastosowaniu lasera w stomatologii – do podcięcia wędzidła oraz korekty dziąseł.