Fotoaktywna dezynfekcja PAD

Zastosowanie leczenia farmakologicznego oraz zabiegów stomatologicznych polegających na mechanicznym usunięciu drobnoustrojów z zakażonego obszaru nie zawsze daje spodziewaną odpowiedź organizmu. Infekcje dziąseł i przyzębia niekiedy okazują się bardzo odporne na tradycyjne leczenie polegające na oczyszczeniu zębów z kamienia i płytki nazębnej, a kieszonki dziąsłowe z zalegających w nich resztek pokarmów i namnażających się w szybkim tempie bakterii.

Podejmowane przez stomatologów działania od niedawna są wspomagane przez laserową terapię fotodynamiczną, która jest dostępna także w naszym gabinecie. Stosowany przez nas laser SmartM polskiego producenta Lasotronix w połączeniu z błękitem toluidyny skutecznie eliminuje nawet 100% bakterii z jamy ustnej.

Zastosowanie laserowej terapii fotodynamicznej

Zabieg laserowej terapii fotodynamicznej polega na nałożeniu na poddawany leczeniu obszar fotouczulacza, czyli specjalnego preparatu ulegającego aktywacji pod wpływem naświetlania laserem diodowym emitującym fale o długości 810 nm. Zachodząca reakcja powoduje powstanie silnie reaktywnych cząstek ozonu i wolnych rodników tlenowych, które niszczą drobnoustroje w jamie ustnej, zakłócając ich metabolizm. Najczęściej stosowanym fotouczulaczem jest błękit toluidyny, którego najważniejszą zaletą jest nadzwyczajna skuteczność w odniesieniu do bakterii Gram+ oraz Gram -. Ponadto likwiduje on m.in.: gronkowca złocistego, dwoinkę, pałeczki zapalenia płuc, okrężnicy oraz ropy błękitnej, a także paciorkowce kałowe.

Terapia fotodynamiczna jest niezwykle skutecznym sposobem leczenia schorzeń jamy ustnej. Ze względu na swoje właściwości może być stosowana także w profilaktyce zakażeń, ponieważ odznacza się wysokim stopniem eliminacji drobnoustrojów wywołujących zapalenia tkanek jamy ustnej i bakterii, przedostających się do kanałów korzeni zębowych oraz bytujących w ubytkach. Dzięki temu terapia ta znajduje zastosowanie w takich dziedzinach stomatologii jak: stomatologia zachowawcza, endodoncja, periodontologia i implantologia. Za stosowaniem tej terapii w profilaktyce zakażeń przemawia także zmniejszenie dzięki niej aktywności enzymów i polisacharydów wytwarzanych przez mikroorganizmy oraz możliwość leczenia zapalenia tkanek otaczających implanty.

Do zalet laserowej terapii fotodynamicznej należą:

  • skuteczna eliminacja organizmów wywołujących zakażenie,
  • jej biokompatybilność z tkankami,
  • bezbolesność zabiegu i brak skutków ubocznych,
  • odczuwana natychmiastowa ulga w bólu,
  • przyspieszenie procesów gojenia się ran oraz wzmożenie właściwości regeneracyjnych,
  • możliwość wielokrotnego stosowania terapii bez negatywnych konsekwencji dla tkanek.

Dodać należy, że skuteczność terapii dodatkowo wzrasta w przypadku stosowania jej w połączeniu z innymi zabiegami dentystycznymi takimi jak: skaling i kiretaż.

Kontakt

STOMATOLOGIA Marcin Pietrzycki
ul. Kosmiczna 13/1
59-220 Legnica
Tel: (76) 8524 999

Wizyta w gabinecie

Umów się już dziś na wolny termin w naszym gabinecie stomatologicznym:

Marcin Pietrzycki
(rejestracja telefoniczna 601 14 12 99)
poniedziałek 8.00 – 14.00
wtorek 11.00 – 19.00
środa 11.00 – 19.00
czwartek 15.00 – 21.00

Szymon Baciński
(rejestracja telefoniczna 601 14 12 99)
poniedziałek 15.00 – 21.00
czwartek 8.00 – 14.00
piątek 15.00 – 21.00