Na czym polega laserowe podcięcie wędzidła i kiedy powinno się przeprowadzić ten zabieg?

Na czym polega laserowe podcięcie wędzidła i kiedy powinno się przeprowadzić ten zabieg?

by , 16 sierpnia 2016

Wędzidełko języka jest włóknistym, pokrytym błoną śluzową, tworem łączącym dolną część języka z dolną częścią jamy ustnej. Zbyt krótkie wędzidełko języka jest problemem dość powszechnym występującym u dzieci. Takie jego ukształtowanie może powodować znaczne ograniczenie możliwości ruchów języka. To wada wrodzoną, dlatego można ją rozpoznać już u noworodków.

Wielu lekarzy pediatrów podkreśla, że w przypadku zdiagnozowania przerośniętego wędzidła, dobrze jest jak najszybciej wykonać jego laserowe podcięcie, najlepiej w pierwszych latach życia dziecka, zanim zacznie ono mówić. Ma to zapobiec pojawieniu się trudności w połykaniu, ssaniu, a w późniejszym okresie – wad wymowy.

Jak rozpoznać przerośnięte wędzidełko?

Pierwszym sygnałem, po którym jako rodzic możesz podejrzewać, że Twoje dziecko ma za krótkie wędzidełko, są kłopoty z wysunięciem języka.

W wieku niemowlęcym takim symptomem może być również problem ze ssaniem oraz połykaniem. Język u maluchów ze zbyt krótkim wędzidełkiem ma specyficzną budowę. Może on przypominać serce i mieć wcięty czubek, zamiast zaokrąglonego. W przypadku zaobserwowania tego typu oznak, należy udać się z dzieckiem do lekarza, który zdiagnozuje problem. Jeśli pediatra uzna, że język Twojej pociechy nie może się swobodnie przemieszczać, najlepszym rozwiązaniem okazuje się laserowe podcięcie wędzidła.

Czy zamiast zabiegu wystarczy terapia logopedyczna?

dziewczynka pokazuje językNieprawidłowe ukształtowanie wędzidełka może doprowadzić nawet do wystąpienia wad zgryzu. Nasuwa się więc oczywisty wniosek, że nie można tego lekceważyć.

Czasami wędzidełko można także lekko rozciągnąć, stosując specjalistyczne ćwiczenia logopedyczne.  Ten sposób sprawdza się jednak tylko w przypadku dzieci, u których wada jest niewielka. Kiedy jest inaczej, laserowe podcięcie wędzidełka staje się koniecznością.

Jak wygląda podcięcie wędzidła języka laserem?

Dzięki temu, że zabieg ten przeprowadzany jest przy użyciu lasera, trwa kilka sekund i odbywa się bezkrwawo. Przeprowadzając go, stosujemy żel znieczulający. Aby język mógł sprawnie pracować, po zabiegu należy przeprowadzać z dzieckiem specjalne ćwiczenia logopedyczne. Zapobiegną one powstawaniu zrostów, a także pomogą naszej pociesze nauczyć się właściwie operować językiem.

W naszym gabinecie wędzidełko podcina doświadczony dentysta chirurg, wykorzystujący nowoczesny laser, dzięki temu nie jest to dla dziecka traumatyczne przeżycie.

Inną terapeutyczną procedurą, którą przeprowadzamy jest laserowa korekta dziąseł, która wpływa na poprawę estetyki uśmiechu.