Kiedy wszczepić miniimplanty?

Kiedy wszczepić miniimplanty?

by , 30 czerwca 2016

Problemy wad zgryzu oraz nieodpowiednio utrzymujących się w jamie ustnej protez dotyczą dużej liczby osób. Współczesna stomatologia znalazła jednak na nie doskonałe rozwiązanie, czyli miniimplanty.

Czym są miniimplanty?

Zacznijmy od początku. Implanty zębowe są to specjalne śruby wykonane ze stopu tytanu lub cyrkonu, umożliwiające wstawienie w kość szczęki sztucznych zębów. Każdy odpowiednio wstawiony implant po pewnym czasie doskonale integruje się z kością żuchwy i jest niewyczuwalny. Warto też poznać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące implantów zębowych.

Niestety u niektórych osób mogą występować różne przeciwwskazania do zastosowania tradycyjnych implantów. Właśnie z myślą o tych pacjentach zostały stworzone miniimplanty.

Jak sama nazwa wskazuje, mają one o wiele mniejszą średnicę niż tradycyjne implanty. Ich wszczepienie jest więc mniej inwazyjne.

Miniimplanty w protetyce i ortodoncji

Te niewielkie śruby obecnie stosowane są w dwóch gałęziach stomatologii: ortodoncji i protetyce.aparat stał ortodontyczny u młodej kobiety

W gabinetach ortodontycznych, wszczepienie miniimplantów, oraz aparatu ortodontycznego jest stosowane w celu naprawienia wad zgryzu i umożliwienia odpowiedniego przesunięcia zębów.

Miniimplanty są również doskonałym zamocowaniem dla protezy ruchomej. Ze względu na swoją niewielką średnicę mogą zostać wszczepione nawet u osób z zanikiem kości, bez konieczności przeprowadzenia zabiegu jej odbudowy. W przypadku takich Pacjentów wszczepienie tradycyjnych implantów jest niemożliwe, dlatego też miniimplanty stanowią tutaj doskonałą alternatywę.

Główki miniimplantów mają kulisty kształt, dzięki czemu świetnie utrzymują protezę, która jest przymocowywana za pomocą antyalergicznych gumowych zacisków zatrzaskujących się wokół nasady miniaturowej śruby.

Miniimplanty zapobiegają także zanikowi dziąseł i kości w miejscu ich zamocowania.

Czy wszczepienie miniimplantów boli?

Wszczepienie miniimplantów jest procesem mniej inwazyjnym niż w przypadku implantów tradycyjnych. Zabieg ten przeprowadzany jest zawsze przy użyciu znieczulenia miejscowego, w związku z czym nie wiąże się on z bólem. Procedura implantologiczna składa się zwykle z trzech etapów, a jej wykonanie może potrwać około od 30 minut do 2 godzin. W skrócie można powiedzieć, że istota tego zabiegu polega na zamocowaniu implantów w dziąśle i kości żuchwy, a następnie zamontowaniu na nich protezy lub aparatu ortodontycznego. Wyczerpujących informacji udzieli implantolog w naszym gabinecie w Legnicy w czasie konsultacji stomatologicznej.

W następnym wpisie omówimy szczegółowo rozwiązanie protetyczne, jakim są protezy zębowe.