Chociaż pierwszy zabieg mezoterapii został przeprowadzony już w latach 50. XX wieku, to ta metoda odmładzania skóry stała się popularna dopiero dzisiaj. Pomysłodawcą i zarazem pionierem tego typu terapii był francuski lekarz Michael Pistor. Chciał on za pomocą wstrzyknięcia pod skórę wyselekcjonowanych substancji, wyleczyć niedosłuch u jednego ze swoich pacjentów.
Wprawdzie tego efektu nie udało mu się osiągnąć, jednak po zabiegu okazało się, że dzięki niemu u osoby poddanej mezoterapii został znacznie ograniczony ból ucha i szumy uszne. Wyniki tego eksperymentu sprawiły, że mezoterapia zaczęła być stosowana także w migren, czy żylaków. Wraz z rozwojem techniki okazało się, że metoda ta może dać również doskonałe wyniki w leczeniu różnego rodzaju chorób skóry oraz w medycynie estetycznej.
Na czym polega mezoterapia?
Dzisiaj mezoterapia stosowana jest głównie w celu poprawienia stanu skóry, a także zastopowania wypadania włosów. Często wykorzystywana bywa także jako sposób na redukcję cellulitu i zmarszczek – jako doskonałe uzupełnienie zabiegów wykorzystujących botoks.
Istotą zabiegu mezoterapii jest wstrzyknięcie w tkanki skóry substancji czynnej, odpowiednio dobranej do efektu, jaki chcemy uzyskać. Mogą być to różnego rodzaju związki organiczne, witaminy, aminokwasy, czy wyciągi roślinne, a nawet kwas hialuronowy.
Który z dwóch rodzajów mezoterapii wybrać?
Wyróżnia się dwa rodzaje mezoterapii: igłową i bezigłową.
Mezoterapia igłowa przynosi znakomite efekty terapeutyczne, wynikające z wprowadzenia w głąb skóry – dobranych indywidualnie do problemów pacjenta związków czynnych – przy pomocy cienkich igieł. Zazwyczaj robi się to specjalnymi urządzeniami zwanymi rollerami lub pistoletami do mezoterapii. Dzięki temu aplikowany preparat może głębiej wniknąć w tkanki skóry i dzięki temu skuteczniej zadziałać. Aby zmniejszyć dyskomfort pacjenta, tuż przed zabiegiem miejsce wstrzykiwania substancji smarowane jest specjalnym kremem znieczulającym.
Podczas mezoterapii bezigłowej substancja czynna wprowadzana jest pod skórę za pomocą specjalnego urządzenia wytwarzającego fale prądowe o dużej częstotliwości. Dzięki nim błony komórkowe stają się bardziej przepuszczalne, co umożliwia wniknięcie związków w głąb tkanki skórnej.
Stan naszej skóry najlepiej oceni lekarz i to zdecyduje, który rodzaj zabiegu przyniesie nam bardziej satysfakcjonujące rezultaty. W czasie konsultacji w naszym legnickim gabinecie będziecie też mieć czas, zapytać o nurtujące nas kwestie, wyjaśnić wątpliwości.
Odmłodzona twarz wymaga pięknych dodatków. Takim „dodatkiem” jest uśmiech. Jest kilka sposobów na to, by był on naszą wizytówką – opowiemy o nich w kolejnych wpisach na naszym blogu, które poświęcimy laserowemu wybielaniu zębów oraz cyfrowym licówkom.