Na co dzień nie zdajemy sobie sprawy z faktu, jak dużą rolę w naszym życiu może odgrywać piękny uśmiech. Osoby szczerze się uśmiechające z reguły cieszą się dużym zaufaniem społecznym. Dzięki szybkiemu postępowi techniki stomatologicznej, uzyskanie znacznej poprawy wyglądu zębów jest dzisiaj o wiele prostsze i możliwe nawet bez konieczności noszenia specjalistycznych aparatów ortodontycznych. Taką możliwość stwarza zastosowanie licówek cyfrowych.
Czym są licówki cyfrowe i kiedy się je stosuje?
Licówki cyfrowe są specjalnymi, porcelanowymi nakładkami, które przykleja się do naturalnych zębów. Umożliwiają one radykalną poprawę wyglądu zębów. Dzięki nim można nie tylko nadać swoim zębom piękną biel, ale również zamaskować wady zgryzu – bez konieczności noszenia aparatu ortodontycznego lub wyrównać wielkość zębów. Mogą być one również doskonałym rozwiązaniem dla osób, u których barwa i budowa zębów zmieniły się na skutek długotrwałego przyjmowania niektórych antybiotyków.
Powstałych w ten sposób zmian nie da się usunąć tradycyjnym wybielaniem. Nie znaczy to jednak, że nic się w takich przypadkach nie da zrobić. Wiemy, jak ważny jest uśmiech w codziennych kontaktach międzyludzkich, w pracy zawodowej, dlatego dokładamy wszelkich starań, by w naszym gabinecie Pacjenci mieli dostęp do najnowszych metod i osiągnięć stomatologii.
Estetyka uśmiechu, komfort pacjenta
Grubość licówek zawsze dobierana jest zgodnie z ich przeznaczeniem. Nakładki, które zakładane są wyłącznie ze względów estetycznych, są często cieńsze niż te przyklejane w celach korekcyjnych. Pacjenci, którym zakładaliśmy je, twierdzą, że precyzyjnie dobrane i założone licówki cyfrowe są praktycznie niewyczuwalne.
W niektórych przypadkach założenie licówki może służyć także odbudowie zniszczonego zęba. Warunkiem dla spełnienia tej funkcji nakładki są jednak niewielkie zniszczenia tkanki korony zębowej.
Jak przebiega zabieg założenia licówek
Założenie licówek cyfrowych jest procedurą o niewielkiej inwazyjności. Zwykle wystarczą tylko dwie wizyty w gabinecie dentystycznym, aby zyskać nowy uśmiech. Przed przyklejeniem nakładek, lekarz stomatolog lub implantolog przeprowadza dokładną diagnozę stanu uzębienia i wyklucza przeciwwskazania do założenia licówek. Następnie analizowane są przestrzenie międzyzębowe i dobierany jest kolor nakładek w taki sposób, by niezauważalnie łączył się z naturalnym uzębieniem Pacjenta.
Kolejnym etapem jest odpowiednie przygotowanie zębów. Polega ono na ich precyzyjnym oszlifowaniu. Odbywa się to zawsze w znieczuleniu, tak więc, jeśli zastanawiacie się, czy przyklejenie licówek jest bolesne, to odpowiedź brzmi – nie. Następnie przyklejane są tak zwane licówki tymczasowe, które można nosić przez dwa tygodnie.
W tym czasie, w gabinecie dentystycznym przygotowywane są licówki właściwe, które implantolog nakłada podczas kolejnej wizyty.
Wszystkich informacji o zakładaniu licówek udzieli stomatolog w czasie wizyty w naszym legnickim gabinecie. Być może okaże się, że już laserowe wybielanie zębów wystarczy, by zbliżyć nasz uśmiech do ideału. O tym, jakie postępowanie będzie w naszym przypadku najefektywniejsze, zdecyduje specjalista.
W następnym wpisie wyjaśnimy, jak dentysta może pomóc w przypadku utraty zęba.