Implantologia to nauka o wprowadzaniu implantów do żywego organizmu. W przedmiocie jej zainteresowania znajdują się także zagadnienia związane z ich interakcjami, właściwościami i budową, a także z warunkami dopuszczalności ich wszczepienia oraz przyjęcia przez organizm. Odbudowa uzębienia za pomocą implantów nosi zaś nazwę implantoprotetyki stomatologicznej.
Jej podstawą jest wykorzystanie tytanu – metalu, który ulega osteointegracji, czyli połączeniu z tkankami organizmu, co zapobiega odrzuceniu tego typu wszczepów. To przełomowe dla medycyny i stomatologii ubiegłego stulecia odkrycie uhonorowano Nagrodą Nobla. Dziś korzysta z niego wielu pacjentów na całym świecie.
Implantolog to lekarz stomatolog praktykujący w dziedzinie implantologii
Wykonywanie usług implantologicznych w Polsce nie jest obwarowane koniecznością zdania przez lekarzy stomatologów specjalnego egzaminu, uzyskania przez nich pozwolenia, czy też odpowiedniego poświadczenia kwalifikacji. Niemniej jednak praktykowanie w tym obszarze medycyny stomatologicznej wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy i praktyki. Uczestnictwo w kursach i szkoleniach z tego zakresu jest całkowicie dobrowolne oraz wymaga dużej ilości czasu, zaangażowania oraz chęci i motywacji.
Nasi stomatolodzy przeszli szereg szkoleń z zakresu implantologii, zaś ich umiejętności zostały potwierdzone odpowiednimi certyfikatami. Posiadają także wieloletnie doświadczenie w zakresie uzupełniania uzębienia za pomocą implantów. Są zatem implantologami w pełnym tego słowa znaczeniu.
Implanty to rozwiązanie najlepiej imitujące naturalny stan uzębienia
Przede wszystkim zwiększa komfort codziennego życia, poprawiając zaburzoną przez utratę zębów mechanikę żucia, a także pozwala na osiągnięcie trwałego efektu estetycznego, co jest niezwykle ważne w szczególności dla ludzi młodych, którzy z różnych powodów szybko zyskali ubytki w uzębieniu. Zastosowanie implantu eliminuje konieczność stosowania niewygodnych rozwiązań takich jak mosty czy protezy, a także sprawia, że utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej nie jest kłopotliwe.
Wykonywane przez nas zabiegi implantacji mogą obejmować zarówno całe łuki zębowe, jak również pojedyncze ubytki. Warunkiem wszczepienia implantu zęba jest odpowiednia masa kostna szczęki lub żuchwy, a także ogólny dobry stan zdrowia pacjenta. Zły stan kości nie wyklucza jednak zabiegu implantacji, ponieważ po przeprowadzeniu odpowiednich zabiegów przygotowawczych – takich jak augumentacja (dosypanie kości) lub podniesienie dna zatoki – można przystąpić do wszczepienia implantu.